News release

Aktuality a media

Page tools
Tisk Tisk
Oblíbené Oblíbené
Sdílet
 • Banner

  Tiskové zprávy

  Přehled zajímavostí a novinek
 • Banner

  Videa

  Ekologizace Liberty Ostrava a.s.
 • Banner

  Ženy

  Liberty chce zvýšit počet žen ve vedení svých podniků
 • Banner

  Sousedé

  Zpravodaj Liberty Ostrava

ikona→  Tisková zpráva ve formátu .pdf

Liberty Ostrava a.s.
Barbora Černá Dvořáková
tisková mluvčí
T + 420 595 683 390

News
News

Kotel K11, který vyrábí páru pro huť Liberty Ostrava, projde generální opravou za 180 milionů

Ostrava 16. dubna 2019 – Parní kotel K11 společnosti TAMEH Czech, který vyrábí páru pro hutní areál Liberty Ostrava projde generální opravou. Investice ve výši 180 milionů korun prodlouží životnost kotle a zajistí efektivnější spalování vysokopecního a koksárenského plynu. Opravu provede na klíč společnost ČEZ ESCO.

„Jedná se o jednu z největších oprav společnosti za poslední dobu. Renovuje se tlakový celek kotle, hořákové systémy, mlýnský okruh, elektrostatické filtry, plynové hospodářství kotle, oblast elektro i systém kontinuálního měření vod a par,“ uvedla Kristina Červenková, generální ředitelka koncernu TAMEH Holding, společného podniku mezi ocelářskou skupinou Liberty a polskou energetickou skupinou Tauron.

Investice ve výši 180 milionů zajistí bezpečnost a spolehlivost provozu i efektivnější řízení spalování vysokopecního a koksárenského plynu. Tím dojde ke snížení nutnosti spalovat vysokopecní plyn na komínkových hořácích (flérách) bez dalšího využití. Důležitou součástí zakázky je oprava elektrostatických filtrů kotle, které firmě umožní nadále bez problémů plnit požadavky ekologické legislativy.

„Pro nás je to jedna z největších zakázek v oblasti průmyslové energetiky, kterou jsme za poslední dobu získali. Rekonstrukce je rozdělena na dvě etapy, nejrozsáhlejší opravy se uskuteční letos a druhá část spočívající zejména v rekonstrukci elektro zařízení kotle je plánována na polovinu roku 2020,“ řekl ředitel pro průmysl ČEZ ESCO Michal Židek.

Parní Kotel K11 o výkonu 230 t páry za hodinu je majetkem společnosti TAMEH Czech, která v areálu ostravské huti provozuje energetické hospodářství. Kotel je v provozu od roku 1996 a spaluje nejen černé uhlí, ale také produkty jednotlivých závodů prvovýroby ostravské huti Liberty, zejména vysokopecní a koksárenský plyn. Vedle kotle K 11 zásobuje ostravskou huť ještě dalších 8 kotlů.

TAMEH Czech, dříve Liberty Energy Ostrava, je součástí česko-polského společného podniku TAMEH Holding sp. z o.o. (Tauron Liberty Energy Holding), který spojuje polskou energetickou skupinu Tauron a skupinu Liberty. Obě společnosti mají ve společném podniku 50 % akcií a zabývají se energetickými aktivitami na polské i české straně. Za Liberty se do společného podniku vyčlenil bývalý energetický závod huti Liberty Ostrava. Ten má celkový instalovaný výkon kotelny 1 435 t/h, instalovaný výkon elektrárny činí 254 MW. Veškerá elektrická energie spolu se stlačeným a dmýchaným vzduchem či párou se využívá přímo v ostravské huti. TAMEH Czech má 340 zaměstnanců.

Liberty Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny Liberty. Ročně vyrábí více než 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel a trubek v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. Liberty má v Moravskoslezském kraji 6500 zaměstnanců. Průměrný měsíční výdělek v roce 2018 činil 39 180 korun. Díky nadstandardní ekologizaci vyrábí společnost své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Jediným akcionářem je Liberty S.A.

ČEZ ESCO (Energy Service Company), dceřiná společnost ČEZ, která komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí. Zajišťuje dodávky elektřiny, plynu a tepla, energetický management, energetické audity a energetické poradenství, výstavbu elektrických zařízení, kogeneračních jednotek a střešních fotovoltaických elektráren. Má na českém trhu rovněž největší podíl v oblasti instalace energeticky úsporných opatření, vzduchotechnických zařízení a klimatizace. Pro řadu zákazníků také jejich energetická zařízení provozuje a poskytuje služby týkající se údržby a servisu. ČEZ ESCO je i dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. ČEZ ESCO má téměř 2000 zaměstnanců.

1

1

Tiskové zprávy Barbora Černá Dvořáková - tisková mluvčí >

Zpravodaj pro sousední obce Chceme se s Vámi podělit o novinky z naší společnosti >